Nízké úrokové sazby, zrušení daně z nabytí nemovitosti, to jsou jen některé z příčin, proč trh realit před pandemií rozhodně nepadá na kolena. Nákup vlastního bydlení za těchto podmínek přesvědčil i ty, kteří by za jiných okolností váhali. A pozadu nezůstávají ani investoři, kteří do nemovitostí již tradičně ukládají peníze. Hypoteční trh dokonce loni překonal svůj rekord z roku 2016. Jak uvádí statistiky Hypoindexu, loni se v Česku realizovaly hypotéky za 264 miliard korun.
Ceny bytů v Praze tak pod návalem zájemců rostou a podle analytiků si mírný růst udrží i letos. Minulý rok se začalo stavět pouze 3246 bytů, stavební povolení se vlečou a zahraniční pracovní síla chybí. Někteří stavební developeři kvůli koronavirové krizi odsunuli či zcela zrušili plánované stavby a tento trend bude, zdá se, pokračovat i letos.
Doslava revoluce se odehrála u krátkodobých pronájmů. Dnes se ukazuje, jak vrtkavé je spoléhat se při investici na malé prostory. Typově tyto nemovitosti vůbec nejsou vhodné na dlouhodobé pronájmy. Bývají často nedostatečné svou rozlohou a dispozicí či vybavením a jsou tak vhodné spíše pro turisty na krátkou návštěvu.
Zároveň Češi v lokalitách, kde tyto byty často jsou, zkrátka bydlet nechtějí. Dnes je obsazují expati, kteří nejsou příliš zabydlení, přestěhovat se pro ně do luxusního levnějšího bytu není zatěžující. Další skupinovou bývají studenti, kterých však vzhledem k aktuální dlouhotrvající krizi rovněž ubylo. Malé prostory bývají v centru města, kde často chybí parkovací místa, větší obchody či další občanská vybavenost v podobě služeb za přijatelné ceny a do přírody to bývá daleko.
Uvolnění apartmánů pro turisty zapříčinil značný převis nabídky nad poptávkou, což se výrazně projevuje a tyto byty se nabízejí teď za zlomek ceny.
Investičně je nyní lepší byt prodat a koupit byt z jiný z dlouhodobého hlediska investičně zajímavější např. v některém z krajských či okresních měst. Pokud je byt v lokalitě, která je pro Čechy residenčně oblíbená, lze jen přejít na dlouhodobý pronájem, takový byt je v portfoliu vhodné ponechat.
Koronavirová krize zamávala také s cenami chat a rekreačních nemovitostí v přírodě. Lidé dnes tráví doma daleko více času a začínají si uvědomovat důležitost přírody. Možnost kdykoliv odjet na venkov a změnit prostředí se jeví jako stále důležitější i s ohledem na uzavřené hranice, penziony, hotely a celkově omezené možnosti pohybu a cestování.
S přihlédnutím na možnosti pronájmu nemovitosti, je nákup chalupy rovněž jako dobrá investiční příležitost.
Vlivem pandemie se také změnil přístup k prodeji nemovitostí. Takřka vše se dnes řeší online. Virtuální prohlídka zájemcům perfektně představí nemovitost bez nutnosti někam cestovat. Makléř má možnost prohlídku živě komentovat, předat další informace či zodpovědět otázky zájemců.
Na prohlídky dnes již není nutné chodit, což výrazně šetří čas zájemců. Díky rychlé a snadné virtuální prohlídce zájemci snadno vyhodnotí, zda je byt pro ně vhodný a zda případně stojí za návštěvu. Fotky jsou statické a často neodráží realitu, proto je právě 3D virtuální prohlídka budoucností v realitách. Samostatný článek týkající se tohoto nového trendu právě připravujeme.
Publikováno 8. 7. 2021
Ing. Radka Bacíková
WeAre Reality